Chyża Rabari

osada nomada

Chyża Rabari to indosypialnia z małżeńskim łożem/double bed, urządzona w wiejskim guście. Tyle tylko, że gustowna wieś, która była inspiracją do jej urządzenia, leży w stanie Gujarat. Malaturę jej ścian i inspiracje wnętrza kopiowaliśmy z owalnej chaty plemiona Rabari, w której sami mieszkaliśmy. Trudno byłoby doszukiwać się podobieństw bytowych, ale misterność zdobienia, sztuka snycerska, a zwłaszcza codzienne stroje kobiece, to jest nieskażone chińskim gadżeciarstwem piękno. Jedno z ostatnich miejsc, gdzie dotykasz toposu i wiesz, że są to jeszcze pierwotne wzorce myślenia człowieka. To pierwej nomadyczne plemię osiadło na pograniczu indyjsko-pakistańskim, w ostępach piaskowo-solnej pustyni Rann of Kutch.

Chyża z kolei, to łemkowska specjalność. Unikatowa, bo specyficzna zagroda „wszystko w jednym”, czyli chata wraz z częścią inwentarską oraz stodołą na strychu. Podobnie jak cerkiewka, chyże są materialnymi świadectwami kultury rusińskich pasterzy. W Ropkach została już tylko jedna i trzeba ją koniecznie zobaczyć. Zapożyczenie nazwy to oczywiście tylko licentia poetica, bo w istocie chodziło nam o zaznaczenie związków z Łemkowszczyzną.

Najmniejsza z masalowych indosypialni to nasza pociecha i oczko w głowie. Dopieszczaliśmy ją wyjątkowo, ponieważ uznaliśmy, że małe ma być piękne. Oczywiście wnętrze jest tylko wariacją dzieła sztuki, jakim jest chata Rabari w oryginale, będąca majstersztykiem ludowego rękodzieła. Za to zapewniamy, że nasza Chyża jest o wiele wygodniejsza niż oryginał, boć trzyma standardy mając przytulną łazienkę, ręcznie murowaną (sic!) szafkę, aż za dużo siedzisk jak na dwie osoby, mnogie poduchy oraz te wszystkie drobiazgi, które czynią pobyt miłym i łatwiejszym. Nie ma tylko lodówki, bo i izba nie ma przedsionka, jak pozostałe indosypialnie. Niemniej dla zapewnienia zaawansowanej kameralności ma podwójne drzwi. Chyża zaprasza na swoje pięterko i obiecuje pustynne ciepełko, gdyż oczywiście jej klepisko jest podgrzewane.

Chyża Rabari / double bed

zarezerwuj

Klikając poniżej przycisk WYŚLIJ WIADOMOŚĆ, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Beskid Masala w celu uzyskania odpowiedzi na zapytanie wysyłane przez ten formularz. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, nie wysyłaj formularza, tylko zadzwoń do nas: (+48)185412270 lub (+48)602701673.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych i administratorze danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.